Hubei Mailian International Trade Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : H3C
Model Number : H3C ACG1000-B30-G
Place of Origin : China
MOQ : 1
Payment Terms : T/T
Delivery Time : 15
Packaging Details : See the hardware specification sheet for details based on the specific model.
Layer 3 Throughput : 1.2 Gbps
Layer 7 Throughput : 400 Mbps
Concurrent Connections : 500,000
New Connection Rate : 30,000 per second
POE Output Power : 30W per port, 45W total
Contact Now
H3C SecPath ACG1000-B30-G PoE Integrated Application Control Gateway
Product Overview
Key Features
  • Multi-core architecture with efficient parallel scheduling algorithm
  • Deep inspection and analysis of data at layers 2-7
  • Comprehensive application control, behavior auditing, and network optimization
  • Integrated firewall, IPS, peripheral control, and process control
  • Deep identification and control of nearly 1,000 common applications
Hardware Specifications
Specification Value
Product Model ACG1000-B30-G
Layer 3 Throughput 1.2 Gbps
Layer 7 Application Throughput 400 Mbps
Maximum Concurrent Connections 500,000
Recommended Connected Devices ≤ 200 terminals
Fixed Service Interfaces 8×GE (electric, 4 ports PoE) + 1×SFP
PoE Power Supply Max 30W per port, 45W total
Dimensions (L×H×D) 279.4 × 44 × 152 mm
Operating Temperature 0°C to 40°C